Qualification Round

Round 1

Andreas Seppi (ITA)(1) - Calvin Hemery (FRA) 6:4, 6:3

Mirza Basic (BIH)(8) 6:3, 6:4 - Alexey Vatutin (RUS) 6:3, 6:4

Maximilian Marterer (GER)(2) - Mousa Shanam Zayed (QAT) 6:1, 6:1

Matteo Berrettini (ITA)(7)  Liam Broady (GBR) 6:4,7:5

Stefanos Tsitsipas (GRE)(3)  Mubarak Shannan Zayid (QAT) 6:3, 6:4

Elias Travaglia (ITA)(6) - Vaclav Safranek (CZE) 7:6(8:6), 7:6(7:4)

Round 2

Mirza Basic (BIH)(8) - Andreas Seppi (ITA)(1) 7:6(7:3), 6:7(5:7), 7:6(7:5)

Matteo Berrettini (ITA)(7) - Maximilian Marterer (GER)(2) 7:5, 7:6(7:4)

Stefanos Tsitsipas (GRE)(3) - Elias Ymer (SWE) 7:6(7:3), 7:6(7:2)

Stefano Travaglia (ITA)(6) - Aldin Setkic (BIH) 6:2, 7:5

Main Tournamen

1. Round


Dominic Thiem (AUT)(1) - Evgeny Donskoy (RUS) 7:6(7:3), 6:3

Aliaz Bedene (SLO) - Malek Jaziri (TUN) 7:5, 6:1

Stefanos Tsitsipas (GRE) - Florian Mayer (GER) 4:6, 7:5, 6:4

Richard Gasquet (FRA)(5) - Victor Estrella Burgos (DOM) 6:0, 6:2

Jan-Lennard Struff (GER) - Tomas Berdych (CZE)(3) 6:4, 1:6, 7:6(7:4)

Gael Monfils (FRA) - Paolo Lorenzi (ITA) 6:3, 3:6, 6:4

Matteo Berrettin (ITA) - Viktor Troicki (SRB) 4:6, 7:6(7:5), 6:4

Peter Gojowczyk (GER) - Filip Krajinovic (SRB)(6) 6:4, 6:1

Feliciano Lopez (ESP)(8) - Guillermo Garcia-Lopez (ESP)

Mirza Basic (BIH) - Andreas Haider-Maurer (AUT) 6:4, 6:3

Stefano Travaglia (ITA) - Jabor Al-Mutawa (QAT) 6:1, 6:2

Guido Pella (ARG) - Albert Ramos-Vinolas (ESP)(4) 2:6, 7:5, 7:5

Fernando Verdasco (ESP)(7) - Dudi Sela (ISR) 4:6, 6:4, 6:0

Andrey Rublev (RUS) - Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6:1 Retired

Nikoloz Basilashvili (GEO) - Thomas Fabbiano (ITA) 6:4, 6:3

Borna Coric (CRO) - Pablo Carreno Busta (ESP)(2) 5:7, 6:2, 7:6(10:8)

2. Round

Dominic Thiem (AUT)(1) - Aljaz Bedene (SLO) 7:5, 6:4

Stefanos Tsitsipas (GRE) - Richard Gasquet (FRA)(5)

Gael Monfils (FRA) - Jan-Lennard Struff (GER) 6:3, 1:6, 6:3

Peter Gojowczyk (GER) - Matteo Berrettini (ITA) 6:2, 6:2

Mirza Basic (BIH) - Feliciano Lopez (ESP)(8) 6:4, 7:6(7:2)

Guido Pella (ARG) - Stefano Travaglia (ITA) 7:6(7:4), 6:3

Andrey Rublev (RUS) - Fernando Verdasco (ESP)(7) 6:4, 3:6, 6:4

Borna Coric (CRO) - Nikoloz Basilashvili (GEO) 6:1, 6:3

Quarterfinal

Dominic Thiem (AUT)(1) - Stefanos Tsitsipas (GRE) 7:5, 6:4

Gael Monfils (FRA) - Peter Gojowczyk (GER) 6:3, 7:6(8:6)

Guido Pella (ARG) - Mirza Basic (BIH) 6:2, 6:3

Andrey Rublev (RUS) - Borna Coric (CRO) 6:3, 7:5

Semifinal

Gael Monfils (FRA) - Dominic Thiem (AUT)(1) Walkover

Andrey Rublev (RUS) - Guido Pella (ARG) 6:2, 4:6, 7:6(7:2)

Final

Gael Monfils (FRA) - Andrey Rublev (RUS) 6:2, 6:3