Qualification Tournament

1. Round

Cem Ilkel (TUR)(1) bye

Kasidit Samrej (THA) - Tanakorn Srirat (THA) 6:4, 6:1

Yuya Kibi (JPN) - Matej Sabanov (CRO) 6:2, 7:6(8:6)

Evgeny Karlovskiy (RUS)(7) - Ivan Sabanov (CRO) 6:1, 6:2

Mats Moraing (GER)(2) bye

Cheng-Peng Hsieh (TPE) - Timur Khabibulin (KAZ) 6:2, 5:7, 6:4

Rudolf Molleker (GER) - Natthasith Kunsuwan (THA) 7:5, 6:1

Marcel Ilhan (TUR)(6) - Worovin Kumthonkittikul (THA) 6:1, 6:0

Nino Serdarusic (CRO)(3) bye

Frederik Nielsen (DEN) - Daniiar Duldaev (KGZ) 6:2, 4:6, 6:3

Flavio Cipolla (ITA) - Lukas Ollert (GER) 5:7, 6:4, 4:1 Retired

Gerard Granollers-Pujol (ESP)(8) - Kento Takeuchi (JPN)

Bernabe Zapata Miralles (ESP)(4) bye

Mikhail Elgin (RUS) - Congsup Congcar (THA) 6:2, 7:6(8:6)

Sidharth Rawat (IND) - Chaleechan Tanasugarn (THA) 6:2, 6:0

Dominik Koepfer (GER)(5) - N. Vijav Sundar Prashanth (IND) 6:7(7:9), 6:2, 6:1

 

Round 2

Cem Ilkel (TUR)(1) - Kasidit Samrej (THA) 6:4, 6:4

Evgeny Karlovskiy (RUS)(7) - Yuya Kibi (JPN) 6:1, 6:3

Mats Moraing (GER)(2) - Cheng-Peng Hsieh (TPE)

Marsel Ilhan (TUR)(6) - Rudolf Molleker (GER) 6:2, 6:4

Frederik Nielsen (DEN) - Nino Serdarusic (CRO)(3)

Flavio Cipolla (ITA) - Gerard Granollers-Pujol (ESP)(8) 6:2, 1:6, 6:3

Bernabe Zapata Miralles (ESP)(4) - Mikhail Elgin (RUS) 6:4, 6:6 Retired

Round 3

Evgeny Karlovskiy (RUS)(7) - Cem Ilkel (TUR)(1) 3:6, 7:6(7:4), 6:3

Mats Moraing (GER)(2) - Marsel Ilhan (TUR)(6) 6:0, 4:6, 6:4

Flavio Cipolla (ITA) - Frederik Nielsen (DEN) 2:6, 7:5, 6:4

Dominik Köpfer (GER)(5) - Bernabe Zapata Miralles (ESP)(4)

Main Tournament

Round 1

Yannick Maden (GER)(1) - Dmitry Popko (KAZ) 6:4, 6:4

Duckhee Lee (KOR) - Tsung-Hua Yang (TPE) 7:5, 6:4

Flavio Cipolla (ITA) - Danilo Petrovic (SRB) 3:6, 6:3, 6:3

Marcel Granollers (ESP)(6) - Vorachon Rakupangchon (THA) 6:2, 6:1

Blaz Rola (SLO) - Tatsuma Ito (JPN)(3) 7:6(7:2), 7:6(7:1)

Andrea Arnaboldi (ITA) - MarcoTrungelliti (ARG) 7:6(7:4), 6:4

Evgeny Karlovskiy (RUS) - Patcharapol Kawin (THA) 6:1, 6:1

Jason Jung (TPE) - Jurgen Zopp (EST)(5) 6:1, 6:2

Goncalo Oliveira (POR)(8) . Luca Vanni (ITA) 4:6, 6:2, 6:1

Aleksandr Nedovyesov (KAZ) - Yusuke Takahashi (JPN) 6:4, 6:4

Zdenek Kolar (CZE) - Pruchya Isaro (THA) 6:1, 2:6, 6:1

Miomir Kecmanovic (SRB) - Nikola Milojevic (SRB)(4) 6:3, Retired

Ze Zhang (CHN)(7) - Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6:3, 6:4

Mohamed Safwat (EGY) - Dominik Köpfer (GER) 7:5, 0:6, 7:6(7:5)

Di Wu (CHN) - Zhe Li (CHN) 6:3, 6:2

Mats Moraing (GER) - Go Soeda (JPN)(2) 6:1, 6:1

Round 2

Duckhee Lee (KOR) - Yannick Maden (GER)(1) Walkover

Marcel Granollers (ESP)(6) - Flavio Cipolla (ITA) 6:3, 6:0

Blaz Rola (SLO)(RUS) - Jason Jung (TPE) 6:4, 6:4

Evgeny Karlovskiy (RUS) - Jason Jung (TPE) 6:4, 6:4

Aleksandr Nedovyesov (KAZ) - Goncalo Oliveira (POR)(8) 6:4, 6:3

Zdenek Kolar (CZE) - Miomir Kecmanovic (SRB) 1:6, 6:4, 6:1

Ze Zhang (CHN)(7) - Mohamed Safwat (EGY) 6:0, 6:1

Mats Moraing (GER) -Di Wu (CHN) 6:2, 6:2

Quarterfinal

Marcel Granollers (ESP)(6) - Duckhee Lee (KOR) 6:2, 6:4

Blaz Rola (SLO) - Egbeny Karlovskiy (RUS) 7:6(12:10), 6:4

Aleksandr Nedovyesov (KAZ) - Zdenek Kolar (CZE) 7:5, 3:6, 7:6(7:2)

Mats Moraing (GER) - Ze Zhang (CHN)(7) Walkover

Semifinal

Marcel Granollers (ESP)(6) - Blaz Rola (SLO) 6:2, 6:3

Mats Moraing (GER) - Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 7:6(7:4) 6:3

Final

Marcel Granollers (ESP)(6) - Mats Moraing (GER) 4:6, 6:3, 7:5